RESULTAT LISTOR 2016

Ångermannasimmet 2800 m damer

 

plac nr Namn klubb/ort tid Licens

1. 76 Åsa Annerstedt Falund 0:34:25 AA7280

2. 77 Malin Jonsson Jönköping 0:35:13 BB0698

3. 79 Sandra Lundqvist Sundborn 0:36:29 AH4898

4. 84 Lovisa Jönsson SASSo 0:36:38 Cl2491

5. 78 Astrid Gustafsson Umeå S 0:38:03 AV9603

6. 82 Kerstin Tunzilbach 0:39:35

7. 83 Jessica Gauffin Skarpnäck 0:43:06 BH2499

8. 80 Margareta Rainer Gävle 0:43:11 AA0249

9. 85 Anna-karin Zell ART 0:49:33

10. 81 Ingela Sällström Gideå 1:03:26

 

 

Ångermannasimmet 2800m Herrar

 

plac nr Namn klubb/ort Tid Licens

1. 45 Anton Björck-teuscher SO2 0:30:51 AH7593

2. 43 Christian Norberg Sthlm polisens IF 0:33:09 AD6398

3. 46 Hasse Nilsson SK Laxen 0:33:26 AA4569

4. 32 Adrian Bengtsson Umeå S 0:34:25 AA6176

4. 39 Erik Skogsfors Eskilstuna simklubb 0:34:25 AP1996

6. 42 Jan Mandahl Uppsala simsällskap 0:36:37 AA5961

7. 37 Greger Halling Alnön 0:36:42

8. 30 Bengt Jönsson SASS 0:37:01 AA5355

9. 36 Adam Stenman Uppsala 0:37:13

10. 41 Anton Wallin Örebro simallians 0:37:49 AM7700

11. 56 Kristoffer Engström SASS 0:40:42 AA2582

12. 55 Anders Lundqvist Falu SS 0:43:40

13. 31 Anders Solin Sollefteå 0:44:40

14. 35 Anders Pettersson Härnösand 0:48:53

15. 51 Nicklas Forsberg Järfälla SS 0:49:13 AC3177

16. 34 Mattias Lindström Täby 0:49:35

17. 50 Andreas Sahlen Hemsö IF 0:51:12

18. 49 Magnus Strömberg Sollefteå 0:52:17

19. 44 Rainer Dörenberg Storvreta 0:52:38

20. 47 Martin Forhaug HEAD 0:53:14

21. 33 Jörgen Bladin Härnösand 0:57:04

22. 54 Ulf Engström Kramfors 0:58:58

23. 38 Patrik Järgården Stockholm 1:00:32

24. 40 Henrik Sjökvist Järfälla 1:04:42

25. 48 Per-Olov Svensson Sollefteå 1:14:30

26. 53 Simon Cederfjärd Umeå 1:18:20

27. 52 Jonas Cederfjärd Umeå 1:20:40

Flottarsimmet 900m Damer

 

plac nr Namn Klubb/ort Tid

1. 9 Lovisa Jönsson SASS 0:09:32

2. 4 Clara Renström Halling Alnö 0:11:19

3. 5 Melina Sundström Ankarsvik 0:11:20

4. 21 Kajsa Björck-Teuscher Grum SS 0:11:24

5. 11 Petra Ödman Villhelmina 0:11:31

6. 2 Miriam Sundström Nyland 0:12:40

7. 12 Julia Jansson Sollefteå Skidor 0:13:05

8. 15 Beate Norheim Sollefteå 0:13:13

9. 7 Ingela Sällström Gideå 0:14:02

10. 10 karin Norman Bollstabruk 0:14:58

11. 20 Malin Bronsdon NSE Vaxholm 0:15:00

12. 1 Rebecca Karlstedt Tystberga 0:15:07

13. 8 Karin Landgren Uppsala 0:15:10

14. 19 Tilda Johansson Skorped 0:15:32

15. 16 Ida Norman Kramfors- Alliansen 0:15:55

16. 6 Eva Levin Sollefteå 0:16:03

17. 13 Johanna Nordqvist Ramsele 0:16:23

18. 14 Julia Johansson Skorped 0:16:46

19. 17 Inger Holberg Eriksson Vallentuna 0:17:34

20. 18 Erika Bystedt Sollefteå 0:17:42

21. 3 Karolina Jonsson Högakusten cyklisterna 0:17:52

Flottarsimmet 900m Herrar

 

plac. nr Namn klubb/ort tid

1. 63 Adrian Bengtsson Umeå 0:09:25

2. 65 Anton Wallin Örebro Simallians 0:09:44

3. 71 Adam Stenman Uppsala 0:09:49

4. 66 Jan Mandahl Uppsala Simsällskap 0:10:00

5. 74 Tomas Mikaelsson Vilhellmina 0:11:32

6. 82 Andreas Andersson Sollefteå XC 0:11:52

7. 73 Markus Danielsson Strömsund 0:11:57

8. 72 Stefan Sundström Ankarsvik 0:12:09

9. 84 Stefan Zell Sundsvalls Skier 0:12:43

10. 70 Daniel Olsson Sollefteå 0:13:35

11. 83 Neil Bronsdon NSE Vaxholm 0:14:06

12. 78 Linus Sehlin SASS 0:14:26

13. 75 Anton Eriksson Forsmo IF 0:14:50

14. 81 Jonas Starke Möndal 0:14:54

15. 80 Torbjörn Hägesten Sollefteå 0:15:09

16. 69 Fredrik Larsson Sollefteå 0:15:19

17. 68 Henrik Sahlén Sundsvall 0:16:14

18. 64 Niklas Bodin Undrom 0:17:20

19. 79 Jan Johansson Sollefteå 0:17:45

20. 67 Lars Bodin Undrom 0:18:18

Kortsimmet 300m Herrar/Damer

 

plac. Nr Namn Klubb/ort

1. 68 Clara Renström Halling Alnö

2. 96 Lars Bergstrand Vilhellmina

3. 75 Conny Hellstrand Näsåker

4. 95 Erik Wiklund Bollsta IK

5. 69 Katrin Hallin Renström Alnö

6. 89 Ola Brauten Overhalla-Norge

7. 79 Alva Eriksson Sollefteå Skidor

8. 88 Terje Brauten Overhalla-Norge

9. 85 Jens Hägesten Sollefteå

10. 78 Elsa Leiknes Sollefteå

11. 86 Ingela Kullman Sollentuna

12. 87 Kevin Tullman Sollentuna

13. 66 Malin Hallman Sollefteå

14. 83 Signe Domej SASS

15. 91 Emma Galguften Overhalla-Norge

16. 74 Marie Hansson Näsåker

17. 93 David Berggren Vaxholm

18. 67 Nick Hiller Sollefteå Hockey

19. 72 Ronja Nilsson Sollefteå Skidor

20. 90 Stein Arne Galguften Overhala-Norge

21. 71 Wilma Nilsson Sollefteå Skidor

22. 84 Olivia Hedin Sollefteå

23. 92 Oskar Berggren Vaxholm

24. 94 Ulrika Norberg Vaxholm

25. 73 Catrin Nilsson Sollefteå Skidor

26. 65 Oscar Gahlin Sollefteå

27. 82 Moa Norenius Långsele

28. 81 Cleas Norenius Långsele

29. 80 Viktor Sundström Göteborg

30. 70 Jan Hedin Sollefteå

31. 76 Linus Söderlind Sollefteå

32. 77 Hanna Hedin Sollefteå

 

Felicia och Linn, 2 av våra duktia simmare står i SASS kiosken hela dagen och säljer glass och fika.

Oskar, en av SASS yngsta simmare hjälpte till vid lottdragningen.

Årets vackra målgång